Election / Transfer to Corporate Member

For the Month of May 2010 (dated 27 May 2010)

 

 

Transer to Member

 

 

1

BOKHTIER MOHAMMAD TAHER UDDIN

   B.Tech (Mechanical Engineering)

YAMATO TECHNOLOGIES PTE LTD

 

 

 

 

 

 

Election to Member

 

 

1

ANG TIONG CHUAN CHRISTOPHER

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

SP POWERGRID PTE LTD

2

BASKARAN KATHIRGAMATHAMBY

   M.Sc (Civil Engineering)

   B.Sc (Civil & Structural Engineering)

TAKENAKA CORPORATION

 

 

 

 

3

BHANGU BIKRAMJIT

   PHD (Adv Machines & Drives)

   M.Sc (Control Systems Engineering)

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

ROLLS-ROYCE SINGAPORE PTE LTD LTD

4

BISWAS APURBA

    B.Sc (Civil Engineering)

SAMSUNG C&T CORPORATION TE LTD

 

 

 

 

5

CHUA PEI YUN

    B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

PARSONS BRINCKERHOFF PTE LTD

6

CHEW TEE YONG

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

   Diploma  (Electrical Engineering)

EMPOWER ENGINEERING SERVICES

 

 

 

 

7

DEV ARUN KR

   Doctorate

   M.Sc (Marine Technology by Research)

   B.Sc (Naval Architecture & Marine Engrg)

NEWCASTLE UNIVERSITY SINGAPORE

8

EADES JOSEPH WILLIAM

   M.Eng (Chemical Engineering)

ISPAHAN SOLUTIONS PTE LTD

 

 

 

 

9

HAN KUN

   M.Sc (Civil Engineering)

   B.Eng (Civil Engineering)

KTC CIVIL ENGRG & CONSTRUCTION

10

KOH KIM LENG

   M.Sc (Modeling,Virtual Env & Simulation)

   M.Sc (Defence Technology & Systems)

   M.Sc (computing)

   B.ASc. (Computer Engineering) (Hon)

ST ELECTRONIC (TRAINING & SIMULATION SYS)

 

 

 

 

11

KUPPALAGAN RAJENDRAN CHEZHIAN

   M.Sc (Project Management)

   M.Eng (Irrigation Water Management)

   B.Eng (Civil Engineering)

MARINA BAY SANDS PTE LTD

12

LIM BENG HOCK

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

DEFENCE SCIENCE & TECHNOLOGY AGENCY

 

 

 

 

 

13

LOO YEE KHANG MIKE

   B.Tech (Mechanical Engineering)

   Diploma (Mechanical Engineering)

IMPACT ANALYSIS CONSULTANT

14

LOW PENG SIAH BENJAMIN

   Master Specialise (Aero & Space Technology)

   B.Eng (Mechanical & Production Engineering)

DEFENCE SCIENCE & TECHNOLOGY AGENCY

 

 

 

 

15

 MACASAQUIT ELMER PERALTA

    B.Sc (Civil Engineering)

JACOBS ENGRG SINGAPORE PTE LTD

16

MUTHU SANCHAI GANDHI

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

   Diploma (Electrical & Electronic Engineering)

   Industrial Training Institute

NIC & WES BUILDERS PTE LTD

 

 

 

 

17

 NG YONG HWEE

    B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

    Diploma (Electrical Engineering)

KONE CRANES PTE LTD

18

ONG GHIM PING RAYMOND

   PHD  (Civil Engineering)

   B.Eng (Civil Engineering)

NATIONAL UNIVERSITY OF SINGAPORE

 

 

 

 

19

 OOI TECK YANG

    B.Eng (Civil & Structural Engineering)

WP BROWN PTE LTD

20

PHYU ZAR KHAING

   M.Eng (Civil Engineering)

   B.Eng (Civil Engineering)

SMI CONSULTING ENGINEERS

 

 

 

 

21

SELVARAJAH SELVACHANDRAN

   B.Sc (Civil Engineering)

ENGINEERS PARTNERSHIP

22

SIM GIM LEONG FRANKIE

   M.Sc (Civil Engineering)

   B.Eng (Civil Engineering)

AURECON SINGAPORE (PTE) LTD

 

 

 

 

23

SUBRAMANIANRAO SIVAJI

   B.Eng (Civil Engineering)

   Diploma (Civil Engineering)

INTER-SYSTEM CONSULTANTS

24

TAN TIOW HEE EDMOND

   B.Tech (Production Engrg & Management)

RAM COMPUTERS PTE LTD

 

 

 

 

25

TEY DAH WEI

    B.Eng (Civil Engineering)

WORLEY PARSONS

26

WONG CHIU BOON

    B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

SP POWERGRID LTD

 

 

 

 

27

WONG KING FAI

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

SP POWERGRID LTD

28

WONG WAI LEONG EUGENE

    PHD (Mechanical Engineering)

    B.Eng (Mechanical Engineering)

PSB ACADEMY PTE LTD

 

 

 

 

29

YEO KHENG SAN

   M.Eng (Power Engineering)

   B.Eng (Electrical & Electronic Engineering)

ENERGY MARKET AUTHORITY

 

 

 

 

 

 

Election  to Associate

 

 

 1

AUNG ZAW NYUNT

   B. Bldg (Construction Mgmt & Economic)

   Adv Diploma (Engineering Management)

   Diploma (Civil Engineering)

KAJIMA OVERSEAS ASIA PTE LTD

2

 CHONG ZHENG YEAN

   B. Sc (Information Technology & Business)

   Diploma (Building & Property

   Management)

POH WAH BUILDER PTE LTD

 

 

 

 

3

HOE TECK KHENG

   B.ASc (Computer Engineering)

   Grad Diploma (Defence Technology &

   Systems)

ST ELECTRONIC (TRAINING & SIMULATION) SYSTEM PTE LTD

4

MUTHU PALANIAPPAN

   Diploma (Civil Engineering)

Specialist Diploma (Interior & Landscape          Design)

NIC & WES CONSTRUCTION PTE LTD

 

 

 

 

5

RICAFORT JEZREEL L

   B. Sc (Electrical  Engineering)

PARSONS BRINCKERHOFF PTE LTD